SAÇ EKİMİ

FUE Saç Ekimi (PRP’li)


Saç insanoğlu için oldukça önemlidir. Gerek kadın olsun gerekse erkek saç tarihler boyu insanlar için oldukça önemli olmuştur. Erkeklerin korkulu rüyası olan

saç dökülmesi, modern tıbbı saç dökülmesini durdurma ya da yavaşlatma adına bir takım çalışmalara yönlendirmiştir. Başarılı sonuçlar alındığında unutulmaması gereken bir konudur.
Erkeklerde saç dökülmesinin bir çok nedeni vardır. Strese bağlı saç dökülmesi, çalışma koşullarına bağlı saç dökülmesi, genetik yani soya çekim dediğimiz saç dökülmesi, beslenme bozukluğu ve hatta hijyen eksikliğine bağlı saç dökülmeleri. Bu nedenlere bağlı saç dökülmelerinin çözümü olarak,çok uzun yıllar FUT (follikuler unite transplantasiyon) denilen yöntem uygulanmıştır.

Saç ekimi tekniğinde fue uygulaması özellikle ense bölgesinden alınan saç köklerini tek tek alınarak saçsız bölgelere ekilir. Ense bölgesindeki saçlarda saçsızlık oluşturacak kadar azalma olmayacaktır. Ense bölgesi aşağı doğru uzadığı için birbirini kapatır ve bu şekilde herhangi bir azalma ya da saçsız kalacak şekilde saç ekimi yapılır. Enseden alınan saç köklerine veya diğer saç köklerine zarar vermeden alınan saç köklerini saçsız alanlara ekilir. Saç ekimi yapılırken saçsız alanlara doğal saçlarının çıkacağı yönde saç nakil işlemi yapılacağından saçlar doğal olarak çıkacaktır. Ön saç çizgisi çok iyi planlanması gerekir. Özellikle simetrisine çok dikkat edilmesi gerekir.

FUT tekniğinde kişinin ense bölgesindeki dökülmeyen bölgeden belli büyüklükte saçlı doku cerrahi olarak çıkartılıp daha sonra plastik cerrah tarafından dikişle kapatılırdı. bu yöntem zamanla özellikle arkada iz kalması ve istenilen sayıda greft (saç kökü) elde edilememesine bağlı olarak yerini fue saç ekimi (follikuler unite extraksiyon) bıraktı. Hangi yöntem tercih edilirse edilsin önemli olan saç ekiminin hastane ve ameliyathane ortamında, plastik cerrah eşliğinde iyi yetişmiş bir ekip tarafından yapılmasıdır.

PRP nedir?

PRP yani Platelet Rich Plazma yöntemi kişinin yaklaşık 10-20cc kanını alarak plateletlerden zengin plazmayı özel bir yöntemle elde etmektir. Plateletler içerlerinde kök hücrelerini, 9 çeşit büyüme ve yenilenme faktörlerini ve çok zengin proteinleri içermektedir.

Nasıl kullanılıyor?

Bu plateletlerden zengin plazmayı saç ekimi esnasında aldığımız saç köklerini yıkamada kullandığımızda üzerlerine yapışan kök hücreler, büyüme faktörleri ve proteinler sayesinde uzun süre vücut dışında canlı kalabilirler, ekildiklerinde daha hızlı büyümeye ve beslenmeye başlayabilirler. Ayrıca bu büyüme faktörleri olası bir enfeksiyon riskini de önlemektedirler.

Faydası nedir?

Bu yüzden yapılan araştırmalarda PRP destekli fue saç ekimi ile yapılan uygulamaların başarısı diğer saç ekimi uygulamalarına nazaran %15-%25 oranında daha yüksektir.

Comments are closed.