Popo Protez

POPO PROTEZ

popo-protez


Popo protezi, kalçaya hacim ve kalçayı dikleştirmek için üretilen silikon tıbbi malzemedir. Silikon kalça protezlerinin dış yüzeyi sert bir kabuktur ve bu kabuk  yaklaşık1 cm2 de ortalama 40 kg yük taşıyabilme kapasitesi vardır. Bu nedenle popo protezlerinin basınç altında patlaması mümkün değildir.Popo protezleri bu sert kabuktan oluştuğundan patlaması için sivri bir cisimle delinmesi gerekir. Kabuğun içerisinde, ‘koheziv jel’ olarak bilinen, akışkan olmayan ve şeklini koruyan jel formunda silikon bulunması silikonun ömür boyu kullanılmasını sağlar.

Popo Protez Ameliyatı Kimlere Yapılır? Ne Fayda Sağlar?

Popo protez ameliyatları,  poposu küçük ve düz olan, bel oyuntusu ile uyum sağlamak, popo şeklinden memnun olmayan hastaların volümlerine hacim vermek ve popo sarkmalarını önlemek için kullanılır.

Popo Protez Ameliyatına Hazırlık?

Hasta ameliyata girmeden önce doktoruyla karşılıklı konuşur ve hastanın tatmininden sonra ameliyat kararı alınır.Hastanın ne istediği, çeşitli resimler ve uygulama örnekleri gösterilerek kesin anlaşılmalıdır.  Popo protezinde altta ya da üstte boşluklar oluşması göz önüne alınmalı ve yağ enjeksiyonu desteği planı yapılmalıdır. Hasta en az 10 gün önceden sigarayı ve alkol almaması gerekmektedir.  Hastanın silikona alerjisi olup olmadığı tespit edilmelidir.

Popo Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Popo protez ameliyatında genel anestezi uygulanır. Hasta yüz üstü yatırılmış pozisyonda olur.Ameliyat yaklaşık 1 saat sürer. Popo lobüllerinin arasında uzanan glutealkris üzerinde ortalama 3 cm lik bir kesi ile girilerek, gluteusmaksimus (kalçanın ana kitlesini oluşturan ve bacağı arkaya doğru kaldırmayı sağlayan.kas lifi)kas liflerinin arasına protez yerleştirilir. Ameliyat sonrası gözle görülebilecek çok büyük bir iz kalmaz, istenildiği taktirde sonra estetik bir dövme ile iz tamamen gizlenebilir. Hastanın ameliyat sonrası hastanede kalma süresi yaklaşık 1 gündür. Hasta ameliyat sonrası kalça kavisini koruyacak özel bir korse giyer ve pansuman gerektirmez. Hasta ameliyattan sonra isterse sırt üstü yatabilir ve oturabilir.

Popo Protez Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci ve Dikkat Edilmesi Gereken Husular Nelerdir?

Ameliyattan sonra hasta sırtüstü yatabilir ve oturabilir. Fakat  ilk günler ağrılar olabileceği unutulmamalıdır ve bu yüzden rahat hareket etmekte zorlanılır. Hastanın rahat hareket etme süreci yaklaşık 48 saattir.  Bu zamandan sonra hasta rahat hareket edebilir ve sırt üstü yatma pozisyonda sıkıntı yaşanmaz.  Ameliyat sonrası ilk 8 hafta, hastanın kalçayı zorlayacak hareketlerden kaçınması ve özellikle pilates gibi sporları yapmaması gerekir. Ameliyat sonrası hasta korse giyer ve bu koruyucu korseyi 3 hafta giymesi şarttır. Ameliyat sonrası ilk başta fazla dik ve yukarı yerleşimli görünen protezlerin gün geçtikçe daha doğal bir şekle oturacağı hastaya belirtilmelidir. Popo protezi bulunan hastaların,  ömürleri boyunca kalçadan iğne olmamaları mutlaka söylenmelidir.


Adınız
Soyadınız
Telefon
Mesajınız