Ortodontik Tedaviler

Ortodontik Tedaviler

shutterstock_3541700


Bazen ortodontik tedavide diş çekmek gerekebilir! Aksi taktirde kaybettiğiniz dişlerden daha fazla sorun yaşayacaksanız doktorunuz diş çekimini uygun görebilir. Bu tedavinin şiddetine göre 1, 2 ,3 veya 4 diş olabilir. Tek diş çekimli vakalarda genelde tedavi sonunda simetri sorunu yaşanabilir. Yani ağzin bir tarafından diş çekip diğer tarafindan diş çekilmezse tedavi sonunda ağızda hafif bir asimetri sorunu yaşanabilir, ama genelde bunu bir tek siz ve doktorunuz farkeder.

Ortodontik bozuklukların büyük kısmı, diş boyutlarının çene büyüklüğü ile uyumsuz olmasından kaynaklanır. Genellikle anne ya da babanın birisinden küçük çene yapısı, diğerinden büyük dişler alınır ve dişler çenede sürecek yer bulamazlar. Bu sorun çok şiddetli değilse çene genişletmeleri ya da dişlerin sağ ve sol yanlarından törpülemeler (stripping)   yapılır(videolar kisminda bulabilirsiniz). Sorunun daha da şiddetli olması durumunda ise diş çekimi gündeme gelebilir.

Diş çekimi ihtiyacı ile ilgili olarak yapılmış olan pek çok bilimsel araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmalarda diş çekimi ihtiyacı hakkında farklı sonuçlar bulunsa da genellikle ortodontik tedavi gören hastaların %30-40 civarında bir oranda diş çekimi yapılması gerekmektedir.

Diş çekimli tedavilerde genellikle 1. küçük azı dişleri çekilir. Bunun sebebi, bu dişlerin genellikle çapraşıklık bölgesine yakın olmaları, çenenin her iki tarafında 2'şer adet bulunmaları ve çekimlerinin estetik olarak rahatsızlık vermemesidir. Diş çekimleri ile kazanılan boşluklar, yamuk dişlerin düzeltilmesi için kullanılır, ve artan çekim boşlukları tedavi sırasında arka dişlerin ön tarafa doğru hareket ettirilmesi ile kapatılır.

Şiddetli yer darlığı durumlarında çekim yapmak zorunludur. Çekim ihtiyacı değerlendirilirken hastanın yüz oranları, diş-dudak desteği, dişlerinin kapanışı, 20 yaş dişlerinin olup olmadığı gibi pek çok faktör de değerlendirilir.


Adınız
Soyadınız
Telefon
Mesajınız