Meme Protez

MEME PROTEZİ

meme-protez


Göğüs  büyütme  estetiği operasyonu göğüs  dokusu altına yerleştirilen göğüs  protezleri ile göğüs  hacminin artırılmasıdır. Bu girişim yapısal olarak küçük göğüs ler için ya da doğumdan sonra küçülmüş ve içi boşalmış göğüs ler için uygulanabilir. Küçüklüğü yanında eğer göğüs lerde sarkma mevcut ise bu işlem mastopeksi (göğüs dikleştirme) ile kombine edilebilir. göğüs deki sarkma sonucu eğer göğüs  ucu göğüs  altındaki kıvrımın altına inmiş ise sadece göğüs  protezi konulması bu sarkmayı önleyemeyeceğinden birlikte göğüs  dikleştirici girişimlerin de yapılması gerekir.

Göğüs  büyütme estetiği operasyonlarında silikon göğüs  protezleri kullanılmaktadır. Bunların içi jöle kıvamında silikon olanları ve içi tuzlu su ile doldurulabilen tipleri mevcuttur. Her iki tip protezin de dış kabukları aynı silikon materyalden oluşmaktadır. Ayrıca protezlerin round (yuvarlak) ve naturel (gözyaşı damlası şeklinde) tipleri de mevcuttur. Son yıllarda jel protezlerin “Cohesive” jel tipleri üretilmiş ve kullanılmaktadır. Bu protezlerde dış kabuk yırtılsa bile jel silikon dağılmamakta ve şeklini muhafaza etmektedir.

Göğüs  büyütme estetiği  operasyonlarında göğüs  protezleri 3 farklı giriş yerinden yerleştirilebilir. göğüs  altı kıvrımlarından yapılan 4-5 cm’lik kesi ile, göğüs  ucundan yapılan kesi ile ya da koltuk altından yapılan kesi ile protez yerleştirilebilir. Yapılacak kesinin yeri cerrahın tercihine, hastanın isteklerine ve kullanılacak protezin tipine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Silikon göğüs  protezleri yapılan kesi yoluyla göğüs  dokusunun altına ya da  göğüs  altında bulunan  duvarı kasının (pektoralis majör) altında hazırlanan bir boşluğa yerleştirilebilir.

Kas altına yerleştirme ameliyat sonrası dönemde bir miktar ağrılı olmakla birlikte ameliyat sonrası oluşabilecek problemlerin daha az olması ve daha naturel sonuçlar elde edilmesi bakımından daha avantajlı olduğundan biz hastalarımızın çoğunda bu yöntemi tercih etmekteyiz.Kişiden kişiye değişebilmekle birlikte sarkması olmayan küçük göğüs lü kişilerde protez olarak tercihimiz ise genellikle içi jel silikon doku gözyaşı damlası şekline (naturel tip) protezler olmaktadır. İçi jel doku protezlerde uzun dönemde göğüs ün yumuşaklığının  su dolu protezlere göre naturel olduğu görüşündeyiz.

Göğüs  protezinin büyüklüğüne, dolayısıyla oluşacak göğüs ün büyüklüğüne karar verirken hastanın istekleri de göz önüne alınmakla birlikte  duvarının yapısı ve genişliği en önemli belirleyici faktörlerdir. Bunun için  duvarında göğüs lerin olması gereken bölgenin çapı ölçülerek, bu çapa uygun protezler seçilmelidir. Bu çaptan daha büyük çaplı protezler üstte ve yanlarda taşmalara neden olacak ve tabii bir sonuç elde edilemeyecektir. Unutulmamalıdır ki en güzel sonuçlar ameliyat olduğu belli olmayan tabii sonuçlardır.

Göğüs  büyütme estetiği ameliyatları ortalama 1.5-2 saat sürer. Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve birkaç saat sonra ya da ertesi gün hasta taburcu edilebilmektedir. Ameliyat sonrası kol hareketleri ile ortaya çıkan ağrı için ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılmaktadır. Hastalar genellikle birkaç gün içinde işlerine dönebilmekle birlikte  3 hafta süreyle ağır şeyler kaldırmaması ve kollarını yukarıya kaldırmaması önerilmektedir. Yüzme , tenis gibi sporlara ise altıncı haftadan itibaren başlanabilir. Ameliyat sonrası göğüs lerde oluşan sertlikler birkaç hafta içerisinde kaybolur ve göğüs ler tabii yumuşak kıvamına ulaşır.

Göğüs  protez ameliyatlarının en önemli komplikasyonu kapsül kontaktürü denilen durumdur. Kapsül kontaktürü protez etrafında vücudun oluşturduğu destek dokusunun göğüs nin şeklini bozması aşırı sert bir kıvamda ele gelmesidir. Bu ihtimal bazı faktörlere dikkat edilerek en aza indirilebilir. Uygun büyüklükte protez konulması, protezin kas altına yerleştirilmesi, ameliyatta temiz ve kansız çalışma kapsül kontaktürü ihtimalini azaltacaktır. Bütün bunlara rağmen çok küçük bir yüzdede (%1-2) ciddi düzeyde kapsül kontaktürü gelişebilir. Bu durumda ikinci bir ameliyatla oluşan sert kapsül çıkartılıp aynı protezler tekrar yerleştirilir. Günümüz teknolojisinde göğüs  protezlerinin patlaması ya da yırtılması hemen hemen hiç rastlanmayan durumdur. Bu durum olsa bile dağılmayan jel protezler (cohesive jel) kullanıldığından hasta için herhangi bir problem oluşmamaktadır.


Adınız
Soyadınız
Telefon
Mesajınız