Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Ameliyatı

kepce-kulak-ameliyati-


Kulağın kepçe yani üst kısmının normalden fazla öne kıvrık olması ve dışa doğru açık bir görüntü oluşturmasına “kepçe kulak” denir. Bu durumun oluşmasının sebebi kulak kepçesindeki kırdakların şekillenmesinin tam olmaması veya kıkırdak yapısındaki zayıflıktan kaynaklanır. Kulak estetiği, doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan nedenler sonucu bozulabilir ve bu hem fiziksel em de psikolojik problemlere yol açabilir.

Gelişim dönemindeki çocukların kendi vücudunu algılaması ve kendini diğer insanlarla kıyaslaması yaklaşık 6-7 yaşları arasında başlar. Ayrıca bu dönem çocuğun okula başlama yaşı olduğundan dolayı dış uyarılara en çok açık olduğu dönemdir. Bu yüzden bu yaşlarda duyulan şekil bozukluğu rahatsızlıkları çocukların kişiliğinde kalıcı sorunlar oluşturabilir. Kulak gelişiminin büyük kısmı (%80) 5-6 yaşa kadar tamamlandığından kepçe kulak deformitesinin bu yaşlarda ameliyatla düzeltilmesi önerilir. Ayrıca bebeklik döneminde kepçe kulağı düzeltmek için başın etrafından kulakları sararak yatırmak gibi inanışların hiçbir faydası yoktur. Sadece kulak estetiği bu sorunu çözebilir.

Kepçe Kulak Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?
Kepçe kulak estetiği, günümüzde tıbbın geldiği noktayla oldukça güvenli, hızlı ve sağlıklı şekilde yapılır. Ameliyat çocuklarda genel anestezi, yetişkinlerde ise lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Yalnızca 1,5 saat civarında bir süre ayırarak kepçe kulak estetiği olmak ve yeni bir görünüme kavuşmak mümkündür. Uygulanan teknik hastanın sorununa göre değişse de genelde kulak arkasından yapılan ufak bir kesiyle kulak kepçesinin kıkırdak dokusu açılır. Sahip olunan açık ve kepçemsi görünümü iyileştirebilmek için uygun yerlerden kıkırdak törpüsüyle kıkırdak inceltilir. Kulak kepçesinin kıvrımları artırılarak başa daha çok yaklaşması sağlanır. Daha sonra kıvrımın kalıcı olması için özel dikişler konulur. Kullandığımız dikişler kulak arkasında kalacağı için dikiş izleri görülmez ve dikkat çekmez.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci
Ameliyattan birkaç saat sonra hasta evine gider, ertesi gün de normal hayatına devam eder. Ameliyatın ardından kulaklarınızda 3-7 gün boyunca kalacak olan ufak bir bandaj kullanılır. Bu sürenin sonunda birkaç hafta daha kulaklarda tekrar açılma olmaması için, geceleri bandaj takmaya devam etmeleri önerilir. Bandajın açıldığı gün banyo yapmaya başlayabilirsiniz. Ameliyattan sonra şiddetli olmayan ağrı hissedebilirsiniz. İlk birkaç gün kullanacağınız ağrı kesici ilaç sizin iyileşme dönemini rahat geçirmenizi sağlar. Ameliyatta kendine kendine eriyen dikişler kullandığımız için ayrıca dikiş aldırma sıkıntısı yaşanmaz.

Ameliyat olduktan sonra ilk 3 ay kulaklarınızı darbeden ve öne doğru katlanma hareketinden sakınmalısınız. Kepçe kulak operasyonu sonrası ilk 3 ay içinde olabilecek ters bir hareket, iç dikişlerin atmasına neden olarak kulağın eski haline dönmesine yol açabilir.. Bu durum sağlık açısından tehlikeli değildir, ama ameliyatı tekrarlamak gerekebilir. Kepçe kulak operasyonu sonrası ilk 3 ay dikkatlice korunduğu takdirde kıkırdaklar artık o şekilde kaynamış olacağı için bundan sonra darbe gelse de şekil kaybı yaşanmaz.


Adınız
Soyadınız
Telefon
Mesajınız