Kanal ve Dolgu

Kanal ve Dolgu Tedavisi

zirkonyum

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi diş çürüğünün çok ilerlediği durumlarda uygulanan bir yöntemdir. Çok genel bir şekilde anlatmak gerekirse dişin içindeki tüm sinir ve damar dokuların iyice temizlenmesinin ardından dişin doldurulmasıdır. Fakat kanal tedavisi dolgu işlemi gibi kolay değildir. Birkaç seans sürme ihtimali vardır. Dolgu yöntemiyle arasındaki en büyük fark dişin içindeki sinir ve damar dokusunun alınmasıdır. Kanal tedavisinden sonra diş canlılığını yitirir. Çünkü dişi besleyen damarlar kanal tedavisi ile dişin içinden temizlenir.

Sinirler Alınırken Acı Olur Mu?

Kanal tedavisinde lokal anestezi uygulandığı takdirde acı hissedilmez. Doğru uygulanan bir lokal anestezi ve tedavi hiçbir ağrıya mahal vermeden işlemin tamamlanmasını sağlar. Ancak anestezinin etkisi geçtikten sonra birkaç gün ağrı olabilir. Neticede bir sinir dokusunun koparılması söz konusudur. Ancak bu ağrı dişin altındaki dokunun iyileşmesiyle beraber birkaç günde geçecektir. Fakat birkaç hafta geçmeyen bir ağrı söz konusuysa farklı bir problem olabilir, kanal tedavisini yapan diş hekimiyle tekrar görüşmek gerekir.

Kanal Tedavisinden Sonra Ağrı Olması

Kanal tedavisi yapılırken dolgu malzemeleri dişin kökünden dışarıya doğru taşarsa ağrı olacaktır. Eğer yeterince derine kadar dolgu malzemeleri doldurulmazsa da dişin içinde kalan dolgusuz bölüm bakteriler için uygun ortam oluşturacaktır. Dolgunun taşması durumunda ağrılar erken evrede başlayacaktır. Ancak dolgunun yeterince ilerlememesi durumunda dişin ömrü kısalacaktır ama ağrılar hemen başlamayacaktır. Dolgunun yeterli mi yoksa fazla mı ilerlediğini görmek için diş hekimleri tedavi esnasında dişin filmini isterler. Böylece dolgu malzemelerini ilerletmeye ya da geri çekmeye karar verirler. Doğru ilerleme sağlanamadığı takdirde tedavi edilen dişi ağrısız ve uzun ömürlü kullanmak mümkün olmayacaktır.

Dişin Ömrünü Kısaltır Mı?

Damar doku alındığı için kanal tedavisi uygulanan diş artık beslenemez ve canlılığını yitirir. Diğer dişlerden daha sert ve kuru hale gelir. Kanal tedavisi yapılan dişin diğer dişler kadar sağlıklı ve uzun ömürlü olması beklenemez. Ancak hekiminiz işini doğru yaptıysa iyi bakım yapılarak kanal tedavisi yapılmış diş çok uzun süre kullanılabilir. Kanal tedavisi uygulanan dişler daha kırılgan olurlar. Bu yüzden geceleri diş sıkma sorunu olan kişilerin kanal tedavisi yaptırdıktan sonra en azından gece plağı ile önlem almaları ya da tedavi olmaları gerekir.

Kanal Tedavisi İçin Geç Kalınırsa?

Kanal tedavisi zaten çürüğün ilerlediği durumlarda yapılan bir işlemdir. Doktor kanal tedavisini önerdiğinde uygulanmazsa çürük diş kaybına dahi sebep olabilir. Kanal tedavisine ne kadar geç başlanırsa tedavi süreci o kadar uzar. Duruma göre tedavi birkaç  seansa yayılır.

DOLGU TEDAVİSİ

Dolgu, çürük nedeniyle zarar görmüş bir dişe, normal fonksiyonunu ve görünümünü kazandırmanın bir yöntemidir. Dolgu işleminde, dişteki yumuşak ve hastalıklı (enfekte) mine ve dentin dokusu döner aletlerle uzaklaştırılarak oluşan boşluk (kavite) beyaz ve estetik bir malzeme ile (kompozit materyelle) doldurulur. Kompozit dolgulardan sonra 7-10 gün süresince ağrı kesici ile kesilen sızlama şeklinde ağrı oluşabilir. Diş özünün (pulpa) çürük temizleme sırasında uygulanan kuvvete verdiği normal bir tepkidir.
Dolgu sonrasında;

Diş çürüğünün dolgu ile tedavisinden sonra hasta anestezi ile çalışılmışsa anestezi dağılmadan (uyuşukluk geçmeden) hiçbir şey yememelidir.

Lokal anestezinin geçmesi sonrasında iğnenin girdiği yumuşak doku bölgesinde geçici bir ağrı oluşabilir.

Dolgu yapıldıktan sonra geçecek ilk 24 saat içinde hasta renklendirici ajanları (salça, çilek, dut, kakaolu ürünler vb.) tüketmekten kaçınmalıdır.

Dolgu yapılan dişte veya diğer bir dişte yeni diş çürüğü oluşumunu engellemek için dişlerin diş fırçası-floridli diş macunu ve diş ipi ile düzenli bakımı şarttır.


Adınız
Soyadınız
Telefon
Mesajınız