AKNE TEDAVİSİ

Akne Tedavisi

akne-tedavisi-dora-estetik


Derideki yağ bezleri kıl köklerine açılırlar. Halk arasında sivilce olarak bilinen akne, yağ bezleri ve kıl kökünü ilgilendiren bir deri hastalığıdır.

Yaşamsal önemi olmamakla birlikte estetik açıdan sorunlar yaratmakta, hatta psikolojik bozukluklara neden olmaktadır.Aknenin oluşumunda birçok faktörün etkisi  olduğu düşünülmekle beraber; hormonlar, genetik özellikler, mikroplar ve ilaçlar ön plandadır. Stres, aşırı terleme ve mesleki nedenler diğer faktörlerdir. Gıdaların akne oluşumunda rol oynadığına dair bilimsel bir kanıt yoktur. Karaciğer ise bu konuda son derece masumdur.

Sivilceler sadece ergenlik döneminde görülmez, ancak klasik akne hormonal etkiler nedeniyle bu yaşlarda daha sık ortaya çıkar ve şiddetli seyreder. Kişinin kalıtsal özellikleri ve deri yapısına bağlı olarak ileri yaşlara kadar devam edebilir.

Ancak 30 yaşın üzerinde pek sık görülmez. Yine hormonal etkiyle akneli kadınlarda adet dönemlerinde akne belirtileri artabileceği gibi, aknesi olmayan kadınlarda bile bu dönemlerde birkaç akne elemanı ortaya çıkabilir.

Akneli kişilerin sebum adı verilen yağ salgıları normal kişilerden daha fazladır. Akne oluşurken kıl köklerinin huniye benzeyen yerinde mikroplar, sebum ve kirler kümelenir ve tıkanma yaratır. Böylece sivilcenin ilk aşaması olan siyah noktalar oluşur.

Daha sonra ise iltihaplı sivilceler ve hatta aşırı şekil bozukluğu yapan kistler ortaya çıkabilir. Akneli hastaların belirtilerinin mikroplarla ilgisi olmakla beraber, akne bulaşıcı bir hastalık değildir. Psikolojik gerginliklerin akne oluşumundaki rolleri tartışmalıdır.

Bu konu tam olarak kanıtlanamamıştır ancak bilinen bir gerçek akne belirtilerinin kişide psikolojik gerginliklere yol açabilmeleridir.Akne tedavisinde en önemli konu hasta hekim işbirliğidir. Tedavi, belirtileri en aza indirgemeyi ve varolan belirtilerin kalıcı iz bırakmadan iyileşmesini amaçlamaktadır.

Sivilce tedavisinde öncelikle sabır çok önemlidir.  Tedavinin etkisi ancak birkaç hafta sonra başlamakta ve iyileşmenin gözlenebilmesi için hekimin önerdiği sürede düzenli tedavi gerekmektedir.

İlaç uygulamaları genelde soyucu etkiye, sivilce oluşumunda rolü bulunan mikropların yok edilmesine ve yağ salgısının azaltılmasına dayanmaktadır. Tedavide antibiyotikler ve çeşitli akne kremlerinin yer aldığı klasik tedaviler, hormonal tedaviler ve A vitamini asidi gibi ciddi tedaviler kullanılmaktadır.

Aknenin derin iltihabi ve kistik adı verilen şekillerinde ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan kalıcı izlerde ağızdan kullanılan sentetik A vitamini türevleri dermaabrazyon, sıvı azot gazı veya diğer yöntemlerle yapılan peeling uygulamaları kullanılabilmektedir. Akneli hastalarda tedavi seçimi ve süresi mutlaka bir dermatolog tarafından belirlenmelidir.


Adınız
Soyadınız
Telefon
Mesajınız